Forum Forum o wszystkich zwierzętach domowych Strona Główna Forum o wszystkich zwierzętach domowych
Podziel się wiedzą, przedstaw nam swojego pupila!
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

[Opis rasy] Yorkshire terrier

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum o wszystkich zwierzętach domowych Strona Główna -> Psy
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Goldenka1995




Dołączył: 03 Sie 2007
Posty: 6
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Wrocław

PostWysłany: Pią 15:21, 03 Sie 2007    Temat postu: [Opis rasy] Yorkshire terrier

Wzorzec rasy yorkshire terrier

KRAJ POCHODZENIA : Wielka Brytania.

DATA PUBLIKACJI OBOWIĄZUJĄCEGO STANDARDU : 24.06.1987.

UŻYTKOWANIE : Terier.

KLASYFIKACJA FCI
: Grupa 3 teriery.
Sekcja 4 teriery miniaturowe.
Próby pracy nie są wymagane .

WYGLĄD OGÓLNY
: Pies o długowłosy, o prostej sierści, opadającej po obu bokach tułowia, z przedziałkiem biegnącym od nosa do koniuszka ogona. Sylwetka jest opływowa i zwarta. Dumny i wyprostowany. Ogólnie powinien wydawać się proporcjonalny, silny, i energiczny.

ZACHOWANIE I CHARAKTER : Mały terier do towarzystwa, żywy i inteligentny. Pełen animuszu, o zrównoważonym usposobieniu.

GŁOWA

MÓZGOCZASZKA :

raczej niewielka i płaska, nie powinno być uwypukleń ani krągłości. .

TRZEWIOCZASZKA :

Trufla nosowa : czarna.

Kufa : nie za długa.

Uzębienie : egularne i kompletne, o zgryzie nożycowym, to znaczy, że siekacze szczęki przykrywają siekacze żuchwy przy ścisłym kontakcie, a ich ustawienie jest pionowe. Zęby są dobrze rozstawione, a szczęka i żuchwa są podobnej długości.

Oczy : średniej wielkości, ciemne, błyszczące o inteligentnym, żywym wyrazie. Ich ustawienie jest frontalne , piesek patrzy prosto przed siebie. Nie mogą być wyłupiaste. Powieki są ciemno pigmentowane.

Uszy : małe, w kształcie litery "V", stojące, nie zanadto rozstawione, pokryte krótka sierścią, o intensywnie płowym zabarwieniu.

SZYJA : Dobrej długości.

TUŁÓW
: Tułów zwarty.

Grzbiet : prosty.

Lędźwie : silne.

Żebra : umiarkowanie wysklepione.

OGON : Zwykle kopiowany do średniej długości. Pokrywa go bogata sierść w kolorze błękitnym, ciemniejszym zwłaszcza na końcu, niż reszta tułowia. Noszony trochę wyżej niż linia grzbietu.

KOŃCZYNY

KOŃCZYNY PRZEDNIE : proste, pokryte płowo-złotą sierścią, która jest nieco jaśniejsza na koniuszkach, a ciemniejsza u nasady. To podpalanie nie sięga wyżej niż łokcie.

ŁOPATKI : należycie skośne.

KOŃCZYNY TYLNE : oglądane od tyłu są zupełnie proste . Pokryte płowo-złotą sierścią, która jest nieco jaśniejsza na koniuszkach, a ciemniejsza u nasady. To podpalanie nie sięga powyżej kolan.

STAWY KOLANOWE : umiarkowanie kątowane.

ŁAPY : okrągłe.

PAZURY : czarne.

RUCH : Swobodny, o dobrym wykroku. Kończyny przednie i tylne kierują się prosto do przodu. W ruchu górna linia tułowia jest prosta.

OKRYWA WŁOSOWA

WŁOS : na tułowiu jest średniej długości, zupełnie prosty (nie falowany), błyszczący, w dotyku delikatny i jedwabisty, nie może być wełnisty. Obrost głowy długi, w intensywnie płowo-złotym odcieniu, na bokach głowy ciemniejszy, tak jak i u nasady uszu i na kufie, gdzie włos ma być bardzo długi. Podpalanie głowy nie powinno zachodzić na kark. Z płowo-złota okrywą głowy nie mogą się mieszać żadne włosy ciemne lub szare, tzw. osmolenia.

UMASZCZENIE : ciemnostalowo-niebieskie, a nie błękitno-srebrzyste, tzw. płaszczyk obejmuje ciało od guza potylicznego po nasadę ogona, nie może być na nim śladów sierści płowej, brązowej lub ciemnej. Na klatce piersiowej sierść jest intensywnie podpalana (płowa), błyszcząca. Ogólnie włosy płowe są ciemniejsze u swej nasady niż w połowie długości, a stają się jeszcze jaśniejsze na koniuszkach.

WAGA : Do 3,1 kg

WADY : Wszelkie odchylenia od powyższego standardu są traktowane jako wady i ocenianie w zależności od stopnia odstępstwa.

UWAGA : Samce muszą mieć dwa normalnie rozwinięte jądra, umieszczone w worku mosznowym.


HISTORIA RASY

Historia powstania yorkshire terriera wiąże się północnymi rejonami Anglii, hrabstwami Yorkshire, Manchester i Leeds .
Anglia od dawnych czasów miała wybitne osiągnięcia w dziedzinie hodowli psów. Psy posiadały przedstawiciele wszystkich watsrw społecznych. Lecz wielkie psy i psy myśliwskie były dozwolone wyłącznie dla bogaczy. Prostym biednym ludziom nie wolno było posiadać dużych psów. Istniało więc zapotrzebowanie na małego mocnego psa obdarzonego nieco agresywnym charakterem, którego można było używać do zwalczania plag szczurów i myszy. W ten sposób rozwinęło się wiele ras terrierów. Niektóre z nich były przodkami obecnego Yorkshire terriera.

W latach 1860-1870, w okresie rewolucji przemysłowej szkoccy tkacze emigrowali do Anglii. Towarzyszyły im małe psy, głównie Clydesdale, Paisley i Scottish terriery. Te właśnie rasy prawdopodobnie przyczyniły się do powstania Yorkshire terriera, ale nie można wykluczyć Manchester terriera, Dandie dinmont terriera, Skye terriera i Maltańczyka. Yorków używano do tępienia szkodników w przędzy, wyrobach włókienniczych, później także w kopalniach i młynach. Anglicy z polowania swoich psów na szczury uczynili sport. Na niewielkiej arenie yorki musiały pokonać jak najwięcej szczurów w określonym czasie. Zwycięskie psy nabierały wartości i po zakończeniu kariery przynosiły zysk właścicielom jako reproduktory. Jednocześnie mówiono, że długa, jedwabista sierść Yorkshire terriera miała służyć tkaczom do wycierania utłuszczonych rąk podczas pracy. Może taka sytuacja miała miejsce, kiedy pies znajdował się pod ręką. Lecz znając żwawe usposobienie i temperament yorka, można mieć duże wątpliwości, iż psy tej rasy podczas długiego dnia pracy tkaczy, leżały bezczynnie służąc jedynie za wycieraczkę!

Najbardziej znanym i najważniejszym z punktu widzenia powstania rasy Yorkshire terrier, był Huddersfield Ben, urodzony w 1865 roku ze skojarzenia matka – syn. Okazal się on idealnym uosobnieniem tego typu rasy. Właścicielem psa był M.A Foster. Huddersfield Ben osiągał sukcesy na wystawach psów, odnosił doskonałe wyniki w konkursach dławienia szczurów i pozostawił po sobie liczną gromadkę pięknego potomstwa, które dalej przekazywało jego typowe cechy i wyznaczyło wygląd i wizerunek rasy: rodzaj włosa, ubarwienie i cechy charakteru, które yorki do dziś zachowują. Jednak aby dostosować się do upodobań właścicieli kopalń i wiekich dam, kiedy ta rasa trafiła na salony miejskie i dworskie, wzrost i wielkość Yorkshire terriera musiały ulec zmianie. Hodowcy starali się uzyskiwać każdorazowo mniejsze pieski o obfitszym i dłuższym owłosieniu. W miejsce podłużnej, 8-kilogramowej sylwetki Bena, drogą selekcji otrzymano kwadratowego 3-kilogramowego yorka. Pierwszy wzorzec rasy Yorkshire terrier był opracowany w 1898 roku.

To, co w rasie Yorkshire terrier jest całkowicie nietypowe dla miniaturowych psich ras to fakt, że nie powstała ona wskutek kaprysów dam. York wywodzi się z najuboższych dzielnic robotniczych. Stąd w charakterze psów tej rasy odnajdujemy takie cechy, jak: zuchwałość, żądza działania i duch walki. Dopiero później york został odkryty przez wyższe warstwy społeczne, które uczyniły go jednym z najbzrdziej ulubionych piesków salonowych.

Obecnie Yorkshire terriery są bardzo popularną rasą na całym świecie, mają rzesze wiernych wielbicieli.

Historia Yorkshire Terierów w Polsce nierozerwalnie wiąże się z osobą Pani Anny Fangor (dawniej Witalis), która sprowadziła do kraju z Anglii w 1967 roku pierwszego yorka. Była to suczka TINA QUEEN of Bouchard. Później dołączył pies z tej samej hodowli GENE of Bouchard. Suczki w hodowli Y.T Fangor zawsze były kryte najlepszymi psami świata Należy wymienić: Zyc. Świata ELMHURSTA Golden Flame, Int.Ch. Kingsmere BUTTONS. W celach hodowlanych sprowadzano wiele wartościowych psów, co w latach żelaznej kurtyny (1970-80) było dużym wysiłkiem finansowym i organizacyjnym. Ze znanych i cenionych psów sprowadzonych do Polski były: Ch.Heskethane KINGHT HAWK, Ch.TOP STAR vom Yorkshire Haus, Ch.Highclass MAGICAL MOMENTS, Int.Ch MONOGRAM de Majodian. Doskonałe krycia i udane importy, dały efekt w postaci ponad 40 championatów, i 5 interchampionów.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum o wszystkich zwierzętach domowych Strona Główna -> Psy Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin